Komentarze wystawione przez użytkownika jago

  • Komentarz do Groch z kapustą

    (autorstwa Uretan ) (2017-12-15 17:49)
    Czy kapustę należy szybciej wypłukać w wodzie ?
    autor: jago
  • Komentarz do Kapustka z grochem całym wg babci Różyczki

    (autorstwa niebieska-różyczka ) (2017-12-15 17:43)
    Czy kapustę należy szybciej wypłukać w wodzie ?
    autor: jago
  • Komentarz do Surówka z czerwonej kapusty wg Różyczki

    (autorstwa niebieska-różyczka ) (2012-08-28 19:16)
    Bardzo dobra surówka. Ja zrobiłem ją z całej małej główki kapusty, pozostałe proporcje bez zmian. Po poszatkowniu kapusty posypałem ją solą i po 15 min. wycisąlem powstały sok. Następnie dodałem pozostałe składniki.
    autor: jago
  • Komentarz do risotto z pieczarkami i kurczakiem

    (autorstwa iwona10 ) (2011-03-18 20:02)
    Witam. Mam pytania. Jeśli chodzi o pierś z kurczaka, to czy trzeba ją przed włożeniem do naczynia żaroodpornego odgotować czy też wkładamy ją surową i zapiekamy w piekarniku ? Ponadto czy ser na przekładaniec w naczyniu dajesz w całości (plastrach) czy szybciej trzesz go na tarce ?
    autor: jago
  • Komentarz do Kompot z śliwek

    (autorstwa jago ) (2010-08-04 16:33)
    Pasteryzowanie:
    Pasteryzacja jest najprostszą metodą utrwalania przetworów. Jest ona sposobem zapobiegania szybkiemu psuciu się produktów na skutek działania znajdujących się w nich drobnoustrojów. Pasteryzacja polega na ogrzewaniu przetworów od temperatury 60 °C do 100 °C W takiej temperaturze giną drobnoustroje, a właściwości smakowe i odżywcze naszych przetworów zostaną zachowane.
    Proces pasteryzacji
    Przygotowane według różnych przepisów przetwory wykłada się do umytych i suchych słoików. Słoiki napełnia się tak, aby u góry słoika było wolne miejsce (tak na około 2 cm).
    Napełnione słoiki należy szczelnie zakręcić. Dodatkowo zakręcony słoik np. z ogórkami (tam gdzie jest płynna zalewa) można odwrócić na chwilę i sprawdzić czy słoik jest szczelnie zakręcony. Wypełnione przetworami i szczelnie zakręcone słoiki wykładamy do dużego garnka, na spodzie którego rozłożona jest szmatka. Ta szmatka chroni nasze przetwory przed przegrzaniem, a słoiki przed pękaniem. Ważne jest także aby słoiki nie stykały się ze sobą. Następnie garnek ze słoikami napełniamy wodą, mniej więcej do ¾ wysokości słoików. Jeżeli przetwory w słoikach są zimne, wtedy do garnka wlewamy zimną wodę, a jeżeli przetwory są ciepłe, to garnek ze słoikami zapełniamy ciepłą wodą. Tak przygotowany garnek podgrzewamy. Gdy woda między słoikami zacznie się gotować należy zmniejszyć ogień, przykryć garnek pokrywką i mierzyć czas pasteryzacji. Po pasteryzacji słoiki należny trzymać w garnku aż ostygną. Ewentualnie można wyciągać letnie słoiki. Wyciąganie gorących słoików tuż po pasteryzacji jest ryzykowne, bo słoiki mogą pękać.
    Warto wiedzieć...  
  • Niektóre produkty (np. grzyby, fasolka szparagowa, buraki, szpinak, zielony groszek) wymagają dwu lub trzykrotnej pasteryzacji. Należy je wtedy pasteryzować około 30 minut, ostudzić, a na drugi lub trzeci dzień powtórzyć w ten sam sposób pasteryzację.
  • Niektóre konfitury i syropy owocowe nie wymagają pasteryzacji. Należy je tylko odpowietrzyć, tzn. napełnione gorącą konfiturą słoiki zakręcamy i odwracamy do góry dnem na około 20 minut, a następnie odwracamy z powrotem i wynosimy do spiżarki.
  • Wszystkie owoce i warzywa ułożone w słoikach powinny być przykryte płynem np. zalewą, sokiem, wodą itd. W przeciwnym razie przetwory będą się psuć. Napełniając słoiki płynem należny pamiętać o pozostawionym wolnym miejscu u góry słoika (wystarczą 2 cm).
  • Wszystkie przetwory powinny być przechowywane w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.
  • Tyle w skrócie. Pozdrawiam.

    autor: jago
  • Komentarz do Gulasz słowacki z sarniny - polecam

    (autorstwa Maryśka2 ) (2010-05-26 20:42)
    A czy sarninę szybciej marynujesz - jeśli tak, to w jaki sposób ??
    autor: jago
  • Komentarz do pyszna dziczyzna

    (autorstwa ally ) (2010-05-26 19:49)
    A jaki przepis polecasz w przypadku dziczyzny ale bez kości !?
    autor: jago
  • Komentarz do Kompot z śliwek

    (autorstwa jago ) (2009-09-14 06:51)
    Zasadą jest, że przy przetworach w słoiku zostawia się 3 cm "luzu" owocu od zakrętki. Jeśli chodzi o zalewę, to są podane jej proporcje przyrządzania. Nie zawsze jej starcza do zalania słoi, więc wg przepisu należy trochę jej dorobić - owoc jednak w słoiku musi być całkowicie zanurzony !! Jeśli chodzi o samą zalewę, to po wlaniu jej do słoika zostawiam 1,5 cm "luzu" od zakrętki, czyli krótko mowiąc owoc ma nad sobą też 1,5 cm płynu z zalewy (niektorę owoce i warzywa lubią "pić" zalewę, więc jej ewentualny nadmiar nigdy nie zaszkodzi..
    autor: jago
  • Komentarz do Pikle ala tomato

    (autorstwa jago ) (2009-04-02 17:39)
    Generalnie każdej zaprawie daję minimum dwa tygodnie na "przegryzienie się".
    autor: jago
  • Komentarz do Pierś z kurczaka w sosie miodowym

    (autorstwa jago ) (2009-03-04 19:32)
    Jeśli chodzi o miód, to drogą prób i błędów trzeba wychwycić ile na swój smak trzeba dać tej słodyczy. Jeśli chodzi o podgrzane mleko, to jakoś nigdy mi się nie zważyło i nie wiem dlaczego stało tak się u Ciebie ? Nie mam żadnego magicznego sposobu na miód z mlekiem. Zdarzało mi się je podgrzać "ciut" mocniej i wtedy miód mi się nie ważył. Nie zrażaj się jednak tym. Życzę smacznego.
    autor: jago
  • Komentarz do Gruszki marynowane na czerwono

    (autorstwa bahus ) (2008-08-27 22:04)
    Mam pytania: Jeśli chodzi o wino, to jakiego używacie do tych gruszek: wytrawne czy półwytrawne ? Ponadto ile słoików wychodzi z 5 kg gruszek ? Czy pasteryzujecie słoiki (jeśli tak, to jak długo) ? Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
    autor: jago
  • Komentarz do Pikle ala tomato

    (autorstwa jago ) (2008-08-26 21:34)
    Sądzę, że można zrobić na ten sposób z cukinii - pokroił bym ją jednak na ciut grubsze plastry. Ponadto w zalewie ocet proponuję w proporcji 1/2 szklanki a nie na 3/4, jak w przypadku ogórków. Zresztą do dobrych przepisów dochodzi się drogą prób i błędów - daj mi znać, jak wyszła Twoja cukinia. Pozdrawiam.
    autor: jago
  • Komentarz do Gruszki w miodowej zalewie

    (autorstwa Mari ) (2008-02-22 19:13)
    Mari.....bedę wdzieczny jak mi podasz gdzie mozna zdobyc kardamoon !!??.....jesli nie sprawi ci to klopotu, to daj odpowiedz na adres: jacek_gol@wp.pl   Dziekuje 
    autor: jago
  • Komentarz do Żeberka po staropolsku

    (autorstwa jago ) (2008-02-22 15:20)
    Przyznaję się - szybciej pomyłkowo umieściłem 25 dag suszonych grzybów a później to poprawiłem. Przepraszam za wprowadzenie zamieszania.
    autor: jago
  • Komentarz do Sernik ala Gosia

    (autorstwa jago ) (2008-01-02 09:03)
    nina1....... życzę smacznego
    autor: jago
  • Pokaż więcej opinii
    Przejdź do pełnej wersji serwisu