Forum

Gawędy o jedzeniu

Pomyślmy o Świętach - Boże Narodzenie 2018

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-11-23 11:37:40

    Został miesiąc. Czas pomyśleć o tym z kim i jak spędzimy Święta, co postawimy na stole.... ale też o tym, jak zaplanować zakupy i przygotowania. Piszcie o swoich planach, może to pomoże niezdecydowanym, co upichcić. Ja niejeden raz dokładałam coś do swojego menu, bo wam pozazdrościłam.
    Ja w tym roku planuję na Wigilię:
    barszcz kiszony by as,
    a do niego paszteciki wg. przepisu mojej mamy,
    karp w zalewie słodko-kwaśnej by mariateresa,
    być może karp z pieczarkami zapiekany w śmietanie,
    koreczki śledziowe by sklep,
    śledzie w sosie śmietanowym,
    w dalsze dni świąteczne:
    pieczone wędliny (schab na pewno by megi65),
    jajka z wędzonym tuńczykiem i kawiorem,
    pewnie Najważniejszy sobie zażyczy białą kiełbasę,

    sałatka jarzynowa,
    jeszcze bliżej niesprecyzowana sałatka z krewetkami,
    z ciast:
    tiramisu,
    ciasto węgierskie megi 65.
    Oczywiście swój chleb (by ekkore), chrzan, ćwikła, sos tatarski i takie tam dodatki...

  • Autor: ekkore Data: 2018-11-23 12:51:10

    Ja planów nie mam, raczej co zrobić mniej.
    Coś tam uwedze, barszcz z uszkami,  ryby, salatka, sernik, makowiec. I tak za dużo.
    Nie ma co za wiele robić,  bo 26 do pracy.

  • Autor: andzik.78 Data: 2018-11-23 18:52:58

    Ten rok był tak szalony,że nic nie planuję..U mnie na pewno będą śledzie pod różnymi postaciami, bardzo dużo śledzi, ryby smażone, sos grzybowy, kapusta z grochem, barszcz czerwony na zakwasie, paszteciki z kapustą i grzybami, albo krokiety , sałatka z kurczakiem ,fetą ,prażonymi migdałami, sałatka na krakersach, sałatka jarzynowa, zimne nóżki,pewnie jakieś pieczone mięsa, no i oczywiście bigos,który gotuję z ok 15 kg-dzielę się z siostrą. Z ciast kupię roladę makową, co roku piekłam ale w tamtym roku, ze względu na mój stan, zamówiłam w cukierni i niebo w gębie, stwierdziłam,że nie będę się wysilać skoro taka pyszna jest. Upiekę sernik ale nie wiem z jakiego przepisu-pewnie po raz kolejny będzie to sernik Zosi, i może jeszcze jakiś tort.. Wszystko zależne jest od mojej szefowej:D

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-11-23 19:11:27

    Dziewczyno... rzeczywiście nic nie planujesz laugh4

  • Autor: andzik.78 Data: 2018-11-23 19:25:13

    laugh No faktycznie to spontan będzie...blush

  • Autor: rdzina Data: 2018-11-23 22:32:43

    Witam, robię tradycyjną wigilię pierogi zrobiłam i zamroźiłam z kapustą i grzybami i ruskie, ruskich muszę dorobić bo braknie wyjedzone.Mama dziś do mnie dzwoniła zrobi uszka do barszczu,jestem mega szczęszliwa. Piernik już dojrzewa,pewnie seromak lub sernik ekkoey zrobię i ciasto tortowe z wkładką orzechową, a świąteczny obiad to jakieś mięso uduszę  w śmietanie kremówce. Chyba że będziemy sami z mężem to zjem resztki z wigili. Obiadu tak naprawdę jeszcze nie wymyśliłam nie wiem ile osób będzie, jakoś brakuje mi weny i życia na tej stronie nawet pierniczenia już nie ma .

  • Autor: Smosia Data: 2018-11-24 12:59:51

    Dzięki Dżanno za przypomnienie, pomyślę wreszcie o nas, bo zwierzyniec już zaopatrzyłam, santa2 prezenty kocie też czekają.

    Wstępnie i mgliście u nas:
    śledzie (ze śliwkami lub megi i 'rewelka), pstrągi;
    barszczyk błyskawiczny, czyli bez zakwasu, a nie że z torebki, + uszka/pierożki z pieczarkami;
    schabik śliwkowo-kiełbasiany (wg WŻet pieczony w rękawie);
    ??może coś z indyka - pieczeń lub owocowe "leczo;
    pierogi i pierożki różne (moje i ze sprawdzonego sklepu);
    kapucha z grzybami (mroż./suszone prawdziwki lub brązowe pieczarki od bidy);
    sałatki jak mnie natchnie (śledziowa, indycza/warzywna), ogórasy przeróżne, ćwikła, chrzany i sos niby tatarski;
    serniki (na zimno i "na gorąco??), makowiec (makusi z jabcami, na spodzie piernikowym "by ja), kukułka Bogdzi (raczej na Sylwka, bo za dużo pracy), pewnie coś z makiem dokupię;
    piernik bardzo niedojrzały, np. kefirowy i pierniczki (chyba gotowce,są pyszne, takie na opłatkach i w czekoladzie);
    ciastka 'francuzy i może rogaliki marcepan+śliwa suszona lub kultowy u nas wafel z masą bakaliowo - czekoladową;
    szybkie chałwowe (może połączę z piernikiem??).

    To tyle moich zachcianek i zamówień od rodzinki, pewnie coś dodam, coś wypadnie, jak zawsze.
    Będę podglądać i odgapiać od Was ;), po Świętach wszystko zeznam, szczerze, jak na spowiedzi. furious3

    Dopisano 2018-12-8 14:54:25:

    Śledziki z cebulką (megi) są, dodałam moją pomidorową wersję (passata bazyliowa + listek l.+ ziele + ocet spiryt.), więc 2 rodzaje łapią smaczek w lodówce.

  • Autor: mggi63 Data: 2018-11-24 15:52:30

    No ja jeszcze nierozplanowane tzn.na pewno wigilijne potrawy te co zawsze beda ale...ile cczgo i cooo nie wiem jeszcze uhoh2 A Wy juz takie menu macie ! chef

  • Autor: as Data: 2018-11-24 20:15:44

    Jeszcze nic nie zrobiłam ale zrobię: 
    barszcz na własnym zakwasie z uszkami pieczarkami
    zupa grzybowo fasolowa
    kapusta z grochem
    pierogi ruskie
    pierogi z kapustą słodką i grzybami 
    filety rybne albo smażone w panierce albo bez panierki
    piernik lub miodownik
    kompot wieloowocowy

  • Autor: andzik.78 Data: 2018-11-25 09:45:52

    Prawdopodobnie będę mieć na Święta ser swojej roboty. Jaki przepis na sernik będzie najlepszy? Jest tyle tego,że zgłupiałam.

  • Autor: Smosia Data: 2018-11-25 16:07:30

    Mnie kusi ten, kalinowski, chyba upiekę wcześniej i zamrożę, bo później nie dam rady, choćbym nocki zarywała:
    http://wielkiezarcie.com/en/recipes/sernik-kalinowski-30035638

    Iwcia też ma pyszny i szybki przepis, sama sprawdziłam więc polecam zabieganym.
    A zgłupieć można, to prawda, co jeden to lepszy i ładniejszy - mam kilka w kolejce, tylko nie mam weny ani chętnych, moi wolą takie na zimno, choćby z serków homo.

  • Autor: kasnik Data: 2018-11-25 17:15:31

    Ja planuję na Święta zrobić:
    -rybę po żydowsku,
    -śledzie a'la matias w zalewie-podane z łyzka śmietany,
    -karpia smażonego,
    -świąteczna zupka rybno-grzybowa,
    -barszcz czerwony z uszkami,
    -tzw. nasza postna kapusta,
    -sałatka jarzynowa,
    -piekę szynkę w rękawie i schab w mleku,
    -makowiec,sernik, piernik staropolski i makowo-jabłkowe,
    -ciasteczka drobne-pewnie wyjdzie z 20 rodzajów,
    -jakieś mięcho na drugi dzień.
    Cos jeszcze pewnie zrobię ze względu na to, że moja druga połowa ma urodziny w święta i zawsze pełna chata u nas.
    Za dwa tygodnie, czyli po Mikołaju zaczynam robić małe ciasteczka-te które można wcześniej i potem tylko wykończyć. Zakupy do nich częściowo zrobione, ale jeszcze trochę brakuje.Pracowity czas to dla mnie.

  • Autor: ulla* Data: 2018-11-26 12:37:51

    Pomimo,że trochę mniej czasu tu zaglądam ostatnio, cały czas o Was myślę, i przepisy mam z WŻ, których się nie zapomina, bazuję na nich, choć zmiany w zywieniu swoim wprowadziłam, to jednak na święta się zatrzymam i przygotuję tradycyjnie, to co lubimy ;)
    Mam zrobiony już na dniach zakwas as, pyszny,wyszły mi dwa litrowe słoiki,plus trochę do kubka,to wypity na bieżąco...
    Czekają ulepione uszka z grzybami,pieczarkami...200 szt.do tego barszczyk
    Krokiety z grzybami i kapustą..https://wielkiezarcie.com/przepisy/krokiety-z-kapusta-i-grzybami-tesciowej-30013439 
    Pierniki z nadzieniem.. 
    Ciasteczka, dzieci upieką https://wielkiezarcie.com/przepisy/ciasteczka-ze-smalcem-pani-krysi-30046401 
    sernik kalinowski https://wielkiezarcie.com/przepisy/sernik-kalinowski-30035638
    makowiec ucierany https://wielkiezarcie.com/przepisy/makowiec-ucierany-17002481497673591326 
    rolada biszkoptowa z makiem https://wielkiezarcie.com/przepisy/rolada-biszkoptowa-z-makiem-30040360
    Sledzie korzenne https://wielkiezarcie.com/przepisy/sledzie-korzenne-30013414 
    Ryba po grecku...
    Ryby smażone 
    Kasza pęczak z masą makową,bakaliami,miodem
    Pierogi z jabłkami i cynamonem (będą w zamrażarce w razie jakby się dzieciom zachciało...)
    Kompot z suszu inspiracja Wkn https://wielkiezarcie.com/przepisy/kompot-z-suszonych-owocow-30000143...co roku jest, wypijamy, a owoce z kompotu zalewam %%%, w tym roku mam pyszną roczną nalewkę ;) 
    Karafka nalewki krówkowej 
    Poza tym wędliny z szynkowara z indyka i moze jakies pieczone mięso,,,
    Więcej nie pamiętam anxious

    Dopisano 2018-11-26 14:48:53:

    https://wielkiezarcie.com/przepisy/sledzie-korzenne-30013414 

  • Autor: Smosia Data: 2018-11-26 13:32:11

    Znalazłam korzenne śledziki wg Meggy, ale "na piechotę, bo linki u mnie nie chcą śmigać ;((.
    Biorę je na warsztat i może będą też na Święta, dzięki.

  • Autor: ulla* Data: 2018-11-26 14:25:23

    No właśnie coś mi te linki nie chciały zadziałać, ale chociaż dobrze,że na piechotę znalazłaś...robię te śledziki często w ciągu roku, kilka słoików, no i wcześniej je nastawiam...

  • Autor: ulla* Data: 2018-11-26 14:56:15

    Ze śledzie robię jeszcze te,pycha https://wielkiezarcie.com/przepisy/sledzie-w-oleju-z-przyprawami-30036456 wg DorDa

  • Autor: Smosia Data: 2018-11-26 15:55:06

    Fajnie, może i te nastawię, link śmiga. Dzięki ;)

  • Autor: makusia Data: 2018-11-27 23:54:26

    Poprawiłam, powinny "śmigać " blush

  • Autor: makusia Data: 2018-11-27 23:48:34

    Uwielbiam ten watek, co roku czytam co dobrego szykujecie :)

  • Autor: mggi63 Data: 2018-11-28 16:51:29

    Ja rowniez uwielbiam i mozna jeszcze sie zainspirowac by cos nowego upichcic chefchinese

  • Autor: makusia Data: 2018-11-28 22:03:10

    Oj tak :)

  • Autor: Smosia Data: 2018-12-04 08:34:37

    Prawie każdy chętnie czyta i 'odgapia ;)
    Komentarze Megusi przypomniały mi 'Katarzynkę, którą wszyscy u nas lubią (z kremem budyniowo-maślanym lub czekoladowym, a teraz Megi dodała jeszcze pomarańczowy). Co wybrać, nie wiem - i to kusi, i to nęci.

  • Autor: Smosia Data: 2018-12-08 15:04:50

    Pierwsze śledzie czekają:
    "smakowite i 2gie "smakowite w bazyliowej passacie (lidlowej do pizzy).

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-12-10 06:17:57

    A ja wczoraj i w sobotę napiekłam pasztecików, połowa - półfrancuskie, połowa drożdżowe. Poszły do Krainy Wiecznego Lodu i czekają na Wigilię. Poza tym zrezygnowałam z jakichkolwiek karpi, bo powiem szczerze, że w tym roku uszami mi wyłażą (przez Najlepszego). No i skomponowałyśmy z Młodą własną sałatkę krewetkową.

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-10 07:56:19

    Chwal się sałatką...szczegółowo jeśli już wypróbowana :))

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-12-10 08:23:37

    Iwciu, dopiero na Święta zrobimy. Jeśli posmakuje, wstawię przepis. :)

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-10 08:12:42

    Spędzimy świąteczny czas jedynie z teściami moimi w tym roku, więc nie będziemy wcale szaleć, bo potem szkoda by poszło na zmarnowanie...

    będzie robione na ostatnią chwilę:

    Ja: Barszcz (w tym roku ugotowany z mnóstwem warzyw i z pieczonych buraków, a następnie przecedzony)
    Teściowa: Uszka i pirogi z kapustą
    Ja: Pierogi ruskie (dla synusia)

    Ja: Śledzie w śmietanie
         Ryba po grecku wg. Bahusa - najlepsza;)
         Karp smażony
         (może jakaś) Kapusta na gęsto postna

    Ja: Indyk przygotowany chwilę wcześniej i rożnowany na grillu gazowym, by był na pierwszy dzień świąt, na zimno.
         Sałatka warzywna lub makaronowa
    Teściowa: Karczek pieczony.

    Ja: Piernik staropolski i pierniczki - syn
    Teściowa: Sernik

    Ja: Kompot z suszonych owoców

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-12-10 08:25:51

    Uuuu, zapomniałam o kompocie. W takim razie może w tym roku zrobię na modłę "zagraniczną". Siostra nie ma naszego suszu, więc kompot na Święta gotuje z fig, rodzynek, suszonych moreli itp. Ponoć pyszny. :)

  • Autor: Rzymianka Data: 2018-12-18 18:20:50

    Kompot z suszu robię  ponad 50 lat. Zawsze do naszych suszonych owoców dodaję figi, rodzynki, morele, daktyle, ostatnio też żurawinę. Nie wiedziałam, że robię "zagraniczny" kompot. :)

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-19 09:17:09

    ...też dodaję te ,,zagramaniczne" składniki hihi:)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-12-20 10:21:28

    A widzisz. :D U mnie się nigdy "zagranicznych" składników nie dodawało. Tak więc, powieje egzotyką. :)

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-14 08:30:23

    Sałatkę zrobię jednak Ziemniaczaną z ogórkiem, cebulą i koperkiem :))

    Jak byłam dzieciakiem, to zawsze takowa była na święta, nazywana po żydowsku choć chyba nią naprawdę nie była...
    To była najprostsza kombinacja Ziemniaki gotowane, pokrojone w kostkę, dużo Cebuli, (czasem ogórek, a najczęściej bez niego), to solidnie przyprawione, polane octem i olejem i już. A zajadaliśmy się jak największym smakołykiem świątecznym hihi.....

  • Autor: pwyso Data: 2018-12-10 21:27:36

    wczoraj, przy okazji urodzin syna odbyła się narada rodzinna, kto, co, kiedy i ile ... i tak: Wigilia: barszcz czerwony na zakwasie, żur z ziemniakami, uszka z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, łazanki, zupa rybna, fasola jaś z kompotem z suszu, karp panierowany, polędwica z dorsza, kompot, kutia, chałki ... na Święta - obiad: szynka pieczona z cynamonem, goździkami i pomarańczą, ziemniaki z rozmarynem i surówka z czerwonej kapusty ... plus: śledzie w śmietanie, ryba w pomidorach jak kto woli po grecku, sałatka z pora i pieczarek, sałatka jarzynowa tradycyjna, ryba w galarecie, pulpety rybne w zalewie, pieczony karczek na zimno ... strucla z makiem, sernik, drożdżowe z powidłami, makowiec z jabłkami ... i koniec :)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-12-11 05:50:45

    Wiecie... z zainteresowaniem czytam o potrawach, których w życiu nie jadłam i nawet nie wiedziałam, że takie połączenia się robi - np. kompot z jasiem.

  • Autor: pwyso Data: 2018-12-11 11:58:13

    taaaa, też nie wiedziałem ale niestety musiałem się nagiąć bo to danie teściowej ... Sama rozumiesz

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2018-12-15 07:41:01

    Wiem, wiem, w końcu oddała Ci to, co miała najcenniejszego!

  • Autor: pwyso Data: 2018-12-21 19:28:32

    mówi, że to oddała Teściowi ...jester

  • Autor: mgronik Data: 2018-12-13 23:10:56

    Witajcie,
    to w tym roku i ja się dopiszę, bo pierwszy raz Świeta robię u siebie. Zawsze jeździliśmy do rodziców.
    Wigilia
    - barszcz z zakwasu as + paszteciki z pieczarkami
    - pierogi z kapustą i grzybami
    - sałatka warstwowa ze śledziami, burakami i ziemniakami
    - śledzie opiekane w occie
    - ryby smażone - karp i jakiś filet w panierce
    - pstrągi pieczone
    - kompot z suszu
    - ryba wędzona (liczę na jakiegoś pysznego pstrąga z hodowli)
    - łosoś gravlax
    - śledź w śmietanie
    - śledź - jeszcze nie wiem, jaki

    Słodkie:
    - makowiec
    - piernik
    - murzynek wszechstronny przełożony kremem waniliowym z mascarpone
    - tarta cynamonowa
    - pierniki
    - ciastka cynamonowe

    Święta (tu na razie gorzej z planowaniem):
    - zupa rybna z owocami morza
    - krem z białych warzyw
    - Karkówka wg Uretana
    - jakieś zapiekane piersi z kurczaka
    - kluski śląskie
    - seler duszony z przepisu Jamiego Olivera
    - kalafior
    - kaczka z pomarańczami wg Jamiego
    - pyzy

    Dodatkowo:
    - bigos
    - sałatka jarzynowa
    - pasztet pogrillowy Iwci
    - schab suszony
    - szynka gotowana
    - sos tatarski i chrzanowy

    I chyba tyle:)

    I koniecznie chcę spróbować zrobić w Święta Prosecco z sokiem z granatów:)

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-14 08:27:32

    Mmmm, Twoja ostatnia pozycja brzmi super wink3, może odgapię, choć do takiej mieszanki wybiorę tańsze winko musujące z lidla (stoi koło prosecco i ma złotą etykietę) oryginału trochę szkoda hihi wink2
    Moi znajomi robią połączenie prosecco z sokiem z kwiatów bzu, tysz pyszne połączenie:)

    Widzę, że zaszalejesz na świątecznym stole, patrząc po ilości pozycji....:)

  • Autor: mgronik Data: 2018-12-14 13:07:08

    Dobry pomysł z tym sokiem z kwiatów bzu, muszę wyprobować.

  • Autor: mgronik Data: 2018-12-20 22:57:29

    Zrobiłam Twój pasztet pogrillowy. Braki mięsa uzupełniłam duszoną łopatką. Jest pyszny!!! Smakuje mi o wiele bardziej od tradycyjnego:)

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-31 12:30:25

    Łooo, super, że posmakował :)) Pozdrawiam sylwestrowo :))

  • Autor: Smosia Data: 2018-12-29 16:15:28

    BN za nami, dojadamy resztki ciast i pitrasimy bigos poświąteczny - u nas jak zwykle pieczony i podżerany od 2giego dnia.

    Kombinuję już powtórki z sernika, makowca i barszczyku czystego.
    Skuszona wpisami nabyłam promocyjne prosecco (stock), mam też zapas granatów, lód się znajdzie, tylko mięty do przybrania brak ;(
    Jak nie kupię świeżej mięty, to podam z plastrami kiwi albo pomarańczki. Chyba mogą być takie zamienniki?
    Hej, budźcie się, Sylwester tuż, tuż ;)

  • Autor: iwciaG Data: 2018-12-31 12:34:32

    Ooo, bigos poświąteczny fajny pomysł na mięsiwa hihi:)

    U nas jak co roku dojadanie pieczonego indyka było poświątecznie. Więc wylądował w tortilli z nieco podrasowanym smakiem + warzywka i zwinięte rulony tortillowe dodatkowo opieczone w zamykanym grillu elektrycznym :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu